ספוקן WORD ללמידה

ימים
שעות
דקות
שניות
שגעת, זה קורה היום.

אירוע | 'ספוקן וורד' למידה

עדכון לתאריך: 6/12/2019

אור דניאל שיתוף אישי

*שיתוף אישי המתאר את תהליך היצירה של #ספוקנוורדלמידה – מי שרוצה ללמוד את מאחוריי הקלעים של הפורמט – זה הפוסט עבורכם*

אני מניח שאם אף אחד לא היה מצטרף הייתי סתם משוגע. אז, עכשיו זו חגיגה ענקית של משוגעים מאחר ותוךפחות מ-24 שעות מפרסום התאריך והשעה (עם תכנית כללית של האירוע אפילו ללא שמות!) נרשמו למעלה ממאה איש לאירוע. בכדי להבין באמת הגעה הוספנו רכישה של כרטיס כניסה בכדי מהווים דמי רצינות וכסף לכיבוד (האירוע ללא כוונות רווח כולם מתנדבים) המקום ניתן בחינם וגם חברה עסקית תרמה בירות.

*מי שלא יודע על מה אני מדבר שווה שתתחילו בדף הנחיתה של האירוע ותקראו אותו לאורכו- http://bit.ly/SWFL_Learntech

הכל התחיל בלזרוק רעיון משוגע ולקוות שיצטרפו אליך אנשים טובים לאורך הדרך. זה בדיוק מה שקרה #ספוקןוורדלמידה2020.
זרקתי רעיון גולמי שהתחבטתי איתו בראש המון זמן בקבוצת למידה ארגונית (שזה דיי המקום המרכזי לשיח ברמת עמיתים בתחומי הלמידה בארגונים, בעניין הזה שאפו ל- Rinatya Bruchim Levin על הקמת הקבוצה שהייתה הכר הראשוני להתחבטות ברעיון וגם על היותה הנרשמת הראשונה להופיע בספוקן וורד). אנקדוטה מצחיקה בשיחה עם אשתי: היה פוסט שבו אני שואל אנשים היתכנות של הרעיון, לאחר מכן שואל בעוד פוסט אם כדאי להמשיך כי רק 7 אנשים ענו, אז שאלתי אם כדאי להמשיך וגם עניתי לעצמי שכן. אשתי דיי הבליטה לי את זה בשיחה בינינו, קצת משעשע.

בבסיס היוזמה הזו היה הרצון האישי שלי, תמיד רציתי לעשות ספוקן וורד, רציתי שיהיה ברמת העמיתים (שמשהו יבין על מה בכלל אני מדבר). בנוסף, תמיד רציתי לייצר אירוע למידה אחר שמביא ערך וחדשנות, החיבור של ספוקן+למידה יצר את הרעיון הראשוני הזה.

העוגן הראשון שהצלחתי לשריין הייתה Hila Mazor מרצה בחסד וחוקרת מובילה בעולם המנהיגות. הילה השרתה וויבים חיוביים ורצון להיות חלק,
היא נתנה לי את העוגן הראשון והביטחון בערב הזה.

הקרדיט לעוגנים בכדי לייצר ערב שיכלול לא רק 'ספוקן וורד' קיבלתי מ- Mali Alcobi! המיוחד עם מלי שבשיחות איתה נופלים לך אסימונים ודברים מתחברים, פניתי למלי שתהיה עוגן, לא כל כך רצתה כי ציינה שלא עובדת בשעות הללו (אירוע ערב) ובכל זאת מלי מרצה לאיזון חיים ועבודה (והבדלי דורות ועוד נושאים רלוונטיים מרתקים), לך תשכנע מרצה של איזון חיים ועבודה להגיע לעבוד. אבל, זה הצליח בצורה של אתגר – מלי תעביר 'ספוקן וורד' מה שבטוח שזה יהיה מעניין (אני חושב שזה הצליח כי בעיקר זה משהו שהיא רצתה לעשות ולא בגלל כישורי השכנוע שלי). בעצתה של מלי גם הבנתי לעומק את הצורך בליווי מקצועי. תודות! (בנוסף, חיברה אותי גם לדבורה יקיר – למטה תבינו).

העיבוד בצורת הערב היה להתחבר לפורמט 'ספוקן וורד' שמדגיש את האינטראקציה עם הקהל יחד עם רגש (בסרטון יש הגדרה שמתארת את זה מעולה). הפורמט מצריך מהמופיעים המון עבודה. לצורך הזה התגייסה בהתנדבות Sharon Duek מומחית ב'ספוקן וורד' ומנחת סדנאות בנושא, שתעביר את המופיעים תהליך למידה של וובינר התחלה, סוף והכנה לפני האירוע. כאשר לאורך כל הדרך יש קבוצת ווטסאפ עמיתים בה ניתן לשתף לבטים והתייעצויות. בנייה של ספוקן בהגבלה של חמש דק', ללא מצגת, קשה מאוד. זו אומנות ואומנות צריכה המון זמן ואימונים. אחד הדגשים המרכזיים למופיעים: לייצר ערך מוסף לבאי האירוע. צריך להיות מדויקים ולהביא מהניסיון האינדיבדואלי שלך נושאים משמעותיים (יש כמה מרתקים!) – להפתיע!

בצד הלוגיסטי של מקום וכיבוד, היה שיח עם מספר מקומות שרצו לארח. בסוף בזכות Natalie Tsfaty היקרה שחיברה אותי ל-We Work לונדון מיניסטור (טל הוברמן המלכה!) שהסכימו לארח את האירוע ללא עלות. הוצאות אחרות ייפתרו בדרכים יצירתיות בהמשך. מה שבטוח בירה ונשנושים יהיו – ככה שאתם תהנו. קטע, חשבתי שיהיה קל יותר למצוא ארגון שכ-90 מנהלי הדרכה/ מפתחים/ מרצים באקדמיה / הייטק וארגונים גדולים שנרשמו לאירוע יהיו קהל יעד 'אסטרטגי' ויהיו מוכנים לשלם על האירוע ולארח אותו- כנראה שאני לא מחובר מספיק. אם יש אנשים שרוצים להתחבר אליי לאירוע הבא (שקורם עור וגידים במוחי המשוגע, עוד לפני שזה הנוכחי התקיים) מוזמנים. *חשוב להדגיש שכל המשתתפים באירוע עושים זאת בהתנדבות והאירוע הוא ללא מטרות רווח.

בהתהוות הרעיון של 'עוגן' ההגדרה שהצבתי עד 10 דק' ללא מצגת. למה ללא מצגת? כי זה לא מתאים לפורמט! איך נבחרו העוגנים? הם צריכים להיות אנשים יוצאי דופן בשיח, בנוכחות, בדיבור, בניסיון, בתפקיד, בטכנולוגיה, הם אכן כאלה. בהמשך אפרסם דברים בפירוט רב, עד אז תודה לכם העוגנים שלי – הילה מזור (הזכרתי למעלה), Zvika Moshkovitch Yoav Cohen May Piamenta.

לב הערב הוא הספוקנים, שעובדים עליהם קשה מאוד. כל ספוקן לא יותר מ-5 דק', צריך לתת ערך לבאי האירוע, מעניין ותמציתי. בהמשך כפי שציינתי למעלה נרחיב את הפרסום על מה כל אחד ידבר, ממידע פנימי אני חייב להגיד שפשוט זה מרתק! גם הנושאים וגם התהליך.
תודה לספוקנים שיופיעו, כל אחד ואחת מהם הוא אושייה ונפש ענקית.
רינתיה (ציינתי למעלה), Schoenmann Zohar Ido Ganor Shlomi Haster Liat Rostoker Merav Sadovsky Dan Cristal (אני, כן אני גם אעביר ספוקן), מלי אלקובי, Sarrai Hezi Lior Spiegler (שרשמתי אותו כבר מההתחלה בלי ידיעתו), ישנן עוד מופיעות שצריכות להחזיר תשובה סופית בקרוב.

סשנים של ספוקן וורד מפי אמניות ספוקן וורד שיצטרפו אל הערב:
*שרון דואק- שמלווה גם את הלמידה עד לאירוע – ייסדה את ז'אנר הג'אם פואטרי בארץ (שירה פואטית על בסיס אלתור מוזיקלי) ג'אם שלה שאהבתי – https://www.youtube.com/watch?v=kiDmaHn_3B4
* דבורה Dvora Yakir אלופת ישראל לנוער בפואטרי סלאם, פואטרי שלה שאהוב עליי – https://www.youtube.com/watch?v=TEKjdD3gFcA

קצת מספרים: כ-90 רשומים לאירוע, כ-15 ספוקנים, 4 עוגנים. לו"ז חייב לעמוד בזמנים, לכן כל הזמנים שניתנו למופיעים נאמר עד 10 דק', עד 5 דק' בתקווה שיהיה פחות וירוץ. הליינאפ אחד עולה אחרי השני בלי הקדמות וחפירות – תוכן נטו.
צפי לו"ז:
18:00-18:20 – קבלת פנים.
18:20 מתחילים ללא עצירה
עוגן + 4 ספוקנים + עוגן+ 4 ספוקנים+ עוגן+ 4 ספוקנים+ עוגן + ספוקנים.
סיום ב-20:20
*נדרש שכולם יעמדו בזמנים, נדרש להתחיל בזמן. ערב זורם – אין עצירות, אין הפסקות. אווירה חופשית של בירה ונשנושים. וויבים אחרים. שואו. יציאות לשם פיפי דחוף מותר בהחלט.
***מופיעים מגיעים שעה וחצי לפני – חדר ישיבות משוריין עבור חזרות.

ממש קשה לכתוב ספוקן וורד, שונה ממה שכל אחד מכם מכיר. בואו נדבר רגע פדגוגיה ושיטות למידה. מה קורה בכל הפורמט הזה?
למשתתפים ובאי האירוע:
-מודל 'הפוך' בו המופיעים גם עוברים תהליך למידה של משהו חדש וצריכים ליישם – למידה ברמה גבוהה (בלום יהיה גאה).
-אתגר – ריבוי משתתפי יוצר אתגר והעברת מודל למידה חדש הלאה.
-למידת עמיתים – חיבור בין הרבה גורמים שונים ויצירת גם תנאים לערב נטוורקינג ייחודי.
-חדשנות – מודל אחר, המשלב אומנות ורגש בדרך העברת המסרים דבר שחסר בדרכי הלימוד הארגוניים כיום.
-מודל למידה חדשני ('ספוקן' + 'הרצאות עוגנים') – מופץ עם פוסט זה וכל התהליך בנייה. בנייה של אירוע שנעשה עם המון אנשים יוצר קהילה וחיבורים. הידע משותף באופן חופשי וניתן לביצוע בקלות בארגונים.
כל אחד יכול לקחת חלק.
-ועוד ועוד ועוד דברים שבטוח לא רשמתי.

חייב לציין שעבורי זו התרגשות מטורפת שהפרויקט המטורף שהיה רק מחשבה עד לא מזמן קרם עור וגידים. ברקע יש קבוצה של אנשים מוכשרים שעובדת קשה מאוד על כתיבת הספוקנוורד שלהם, עוגנים שצריכים לבנות מסלול ודרך להעברת ידע ב-10 דק' שלהם – בצורה הפעלתית עם דגש על ה'יוצא דופן'. יש מקום ותאריך לאירוע. רשימת המוזמנים סגורה הרמטית – אין יותר מקום! אני ממש מצטער (המקום המארח מאפשר 60-70 אנשים, אפשרתי להרשם 90 במחשבה ש-20 יבטלו). כל זה קורה, בזכות כל המעורבים, ביניהם כל מי נרשם לאירוע! תודה על האמונה שהולך להיות מדהים! שנית לכל המשתתפים וכל מי שעזר בדרך! הולך להיות אירוע מטורף! נא לבוא בוויבים חיוביים! נתראה שם!
#רגעשלשיתוף
הלכתי לכתוב את הספוקן שלי.
Good Shabas

אירוע | 'ספוקן וורד' למידה

עדכון לתאריך: 5/12/2019

13/1/20

ביום שני ה-13 לינואר 2020 בשעה 18:00 - 20:30

We Work

אבן גבירול 30 | London Ministore

צפו בסרטון SAVE THE DATE

ערב 'ספוקן וורד' למידה' | 13/1/20 | 18:00

בתאריך 13/1/20 בשעות 18:00 – 20:30 יתקיים ערב 'ספוקן וורד למידה' (להסבר מקיף על האירוע גלול מטה).

18:00-18:20 קבלת פנים 

18:20- האירוע מתחיל בקצב מהיר ולא עוצר לרגע – מתחילים בזמן בגלל אילוצים (נא להגיע בשש בכדי להפסיק לקחת את המשקה, קצת מינגלינג ורצים להתחיל). 

*עד לתאריך ה-12/12/19 יפורסמו שמות של כלל המופיעים באירוע 'ספוקן וורד למידה'.  

לו"ז:

4 עוגנים 

עוגן = עד 10 דק' המועברים בצורה חוויתית ללא מצגת.

עוגנים

1. מומחית עולמית במנהיגות

2. סטרטאפ AR פורץ דרך

3. קבוצה של מעצבי למידה מחברת הייטק גלובלית

4. סטרטאפ חברתי

13 ספוקן וורד למידה – ממובילי תחום הלמידה בישראל! (עד 5 דק' לספוקן!)

*3 אמניות ספוקן מקצועיות! 

הערב מיועד עבור: אנשי עולמות הלמידה בארגונים, מפתחי הדרכה, מנהלי הדרכה, אנשי אקדמיה מתחומי הלמידה, ייעוץ ארגוני, פיתוח עסקי, מנהלי ידע, סטודנטים לטכנולוגיות למידה וכל מי שרואה עצמו כחלק מעולם הלמידה המקצועי. 

הגעה: We Work London Minstore אבן גבירול 30, קומה ב'. (10 דק' הליכה מרכבת השלום, חניונים: חניון מיניסטור בדובנוב 7 בעלות של 35 ש"ח לכל הערב מהשעה 17:00, חניון נאות אביב דובנוב 5 א' (תחנת דלק פז) עלות של 30 ש"ח לכל הערב מהשעה 16:00 (עלייה מהחניון במעלית ללונדון מיניסטור לקומת כניסה ולאחר מכן החלפת מעלית לקומה ב'), לתושבי תל אביב חינם – חניון עירוני – חניון דובנוב. 

תודות ל-We Work London Minstore על האירוח של האירוע. 

*מספר המקומות מוגבל הן כמופיע והן כקהל. ישלחו הודעות לאישור על השתתפות באירוע. 

**אלו שנרשמו להופיע 'ספוקן וורד' יקבלו ליווי עם וובינר פתיחה, סוף והכנה ביום האירוע כשעה וחצי לפני תחילתו. פרטים יימסרו בפרטי לנרשמים להופיע. (תאריך סגירת ההרשמה להופיע 12.12 בשיטת כל הקודם זוכה מאחר וישנו ביקוש רב להופיע.

*באירוע יוגש בירה ונשנושי בירה.  

*עדכונים נוספים יימסרו בהמשך. 

אירוע | 'ספוקן וורד' למידה

עדכון לתאריך: 22/11/2019

מה זאת אומרת 'ספוקן וורד' למידה'?!

אירוע שהמופיעים/ות בו ב'צורת' 'ספוקן וורד' (פואטרי סלאם) הם/ן 'אנשי למידה' – מפתחי/מנהלי הדרכה, יועצים ארגונים, פיתוח עסקי, משאבי אנוש, ניהול ידע (יש לכם/ן את הזכות להגדרה עצמית*). הערב עבורם/ן לאוכ' הזו מהארגונים השונים. ערב ביטוי אישי מקום להביא את מה שעל ליבם/ן. למשל, הבדלי דורות,קושי בהטמעת שינויים, התקפים פסיכוזיים בדיונים שלא נגמרים -מה שבא לכן/ם! (סביב העולם המקצועי).

עוגני החיים

בנוסף, בערב יהיו 3-5 עוגנים 10-15 דק' של  א/נשים יוצאי דופן! הדמויות האלה שאתם מתיישרים בכיסא שאתם שומעים אותם או משהו זז לכם בלב ו/או שאסימונים מתחילים ליפול ואתם אומרים לעצמכם 'ואוו' –אז כאלה. יש כבר שאישרו יש שבתהליך ויש כאלה שעדיין מוזמנים להמליץ עליהם – [email protected]

הייחודיות של אירוע כזה:

 • אתגר.
 • למידת עמיתים. 
 • חדשנות. 
 • נטוורקינג. 
 • מודל למידה חדשני ('ספוקן' + 'הרצאות עוגנים'). 
 • כל אחד יכול לקחת חלק. 
 • ועוד הרבה מעבר.
 

דוג' מעולה ל'ספוקן וורד' בנושא 'להיות פרח חינוך' נעמה גרינשטיין

למה כדאי לכן/ם להופיע?

למה לא? חוויה מדהימה בעיקר עבור עצמכם/ן. תאתגרו את עצמכם/ן להוציא מהנפש משהו קצת שונה, יצירתי מהלב. מקום לחוויה שונה בה א/נשים שסביבכם מאותו עולם מקצועי יכולים להבין, להכיל ולצחוק מכל מה שיש לכם על הלב. 

זורק רעיון – לאלה המתעניינים בעבודה בתחום תבואו להציג את היכולות שלכם ולהתמנגל, לאלה המחפשים עובדים בתחום בואו לצפות בהם ולראות יכולות – המציג נתן הופעה שמראה יכולות תזמינו לריאיון. #פורציםדרךבחשיבהארגונית

יש עדיין מקומות! רוצים/ות להופיע עם 'ספוקן וורד שלכם/ן' – הרשמו כאן. 

אמאל'ה איך עושים את זה?

מסע שאשמח שנעבור ביחד. המלצות לתהליך: 

 1. חיפוש בגוגל 'פואטרי סלאם' (או לחצו כאן). 
 2. ממליץ לקרוא את הכתבה 'איך לכתוב ספוקן וורד' – לחץ כאן. 
 3. צפייה בסרטוני 'פואטרי סלאם' ו'ספוקן וורד' לבחור סגנון שמתאים לך. 
 4. לבחור נושא שקרוב ללב. 
 5. להירשם להופיע בערב 'ספוקן למידה' – לחצ/י כאן.
 6. לקחת חלק בוובינר למידה 'איך לעשות ספוקן' (מחפש משהו/י שתעביר את הוובינר – הצעות/רוצים להעביר? [email protected])

 

*הערב יתקיים ינואר-פברואר (תלוי מקום מארח וזמינות עוגנים). 

**אין תקציב לערב, הערב ללא כוונות רווח ולא ממומן או מקודם על ידי ארגון כזה או אחר. 

***מקום מארח (ישנן מס' אופציות, אך עדיין מחפש את המקום המושלם: יש מיקרופון והגברה, אווירה שמאפשרת ספוקן וורד, ניתן לשתות אלכוהול, עוטף תל-אביב. מקום שרוצה לקחת על עצמו את האירוח – יזכה בחשיפה של קהל היעד שציינתי למעלה למקום שלו ותהילת עולם). 

****רוצים להציע עוגנים? לקחת חלק מהעשייה או סתם להציע רעיון מוזמנים לפנות אליי במייל [email protected].

*****למה אני עושה את זה? לא יודע, בא לי ואשתי אומרת שאני משוגע. רוצים לדבר על זה יותר לעומק, שלחו הודעה ואולי נדבר טלפונית על המהות הקיומית שלי והחיפוש האינסופי אחר התרגשויות.

באהבה, אור. 

שמעתם/ן על הספר 'למידה אבולוציונית'? בואו לקרוא עוד…

דילוג לתוכן