מהפכת הגנום האנושי (DNA) | פרק 12 | רעב לידע פודקאסט עם אור דניאל
אין צורך לפחד מהשתלטות המכונות על המין האנושי, יכול להיות שהגנום האנושי ישתלט קודם. האם ניתן לרפא את כל המחלות הגנטיות? האם ניתן לרפא איידס? האם תוכלו להזמין תינוק לפי הדרישות שלכם? האם תוכלו לחזק יכולות פיזיות או קוגניטיביות בעזרת זריקות 'גנום'? האם אדם ששונה גנטית הוא עדיין אדם? מה זה Crispr ו'דחיפת גנים' ולמה גם Darpa סוכנות פיתוח הנשק המתקדם של ארה"ב משקיעה מיליוני דולרים בפיתוח? כל זאת ועוד, האזינו לפרק זה.

מוזמנים/ות לשתף:

שמעו בנגן

תקציר / תמלול

נחשפתי לעולם ה'ביו-האקינג', מאז שהתחלתי לקרוא לא יכולתי להפסיק. 'ביו-האקינג' כיום מושג רחב יותר מאשר לשלב טכנולוגיה עם הגוף האנושי – 'ביו-האקרים' שואפים להנגיש ידע לכולם ולאפשר את היכולת לכל אחד מאיתנו לשפר את עצמו גנטית. לשפר את עצמו גנטית? מטורף לחלוטין וזה כבר קורה. אנשים ברחביי העולם במוסכים, מרתפים עושים ניסויים על חיות ועל עצמם – העולם הולך להשתנות ואין לאף אחד שליטה על כך.

למה אני חושב שהגנום האנושי ישתלט קודם לפני המכונות? מאחר והתחום הפרוץ של עריכת הגנום (DNA) נמצא בכל מקום באופן חופשי, קל להשתמש בטכנולוגיה ולעשות שינויים בחיות וגם בבני אדם – קשה לחזות את התוצאות של השינויים שאנשים יעשו. לכן, אני חושב שנראה סוגי מינים שונים של בני אדם שירקמו עור וגידים במאות הבאות, לא זה לא בא מספר בדיוני – זה כבר קיים.

קריספר (CRISPR) היא טכנולוגיה לעריכת גנים, קלה וזולה לשימוש. כיום ניתן אפילו להזמין ערכות לשינוי DNA  מאתר 'אודין' שהמידע והערכות המופצות שם ניתנים לכל על ידי חוקר מוביל בתחום בשם ג'וזיה שבעברו עבד עבור נאס"א בהנדסת חיידקים ליישוב מאדים. ג'וזיה וביו-האקרים אחרים מאמינים במה שהם עושים מאחר והם רוצים להנגיש את הידע הזה לכולם – שלא רק העשירים יוכלו לרפא ולערוך את עצמם.

ניסוי 'עצמי' שנעשה על אדם הוא ניסוי לרפא איידס, כרגע לא הפיקו ממצאים משמעותיים בנושא. אבל, במקרים אחרים כבר  הצליחו לרפא בעיה גנטית של ראייה לקוייה/עיוורון ולהחזיר ראייה בזכות קריספר, לקחו דגימת דם החדירו את הגן החסר לאותו אדם שנוגע לראייה והזריקו לעין. הראייה השתפרה מאוד! ישנן גם תרופות בשוק שמהוות תרופה למחלות מסוימות למשל למחלת ניוון שרירים שדרתי שניתן כבר לטפל בה אושרה על ידי מנהל התרופות האמריקאי (FDA). חשבו מה האפשרויות לכל מאות חולים שמקובעים למיטה או לכיסא או לניוון שרירי וניתן לרפא את כל המחלות הגנטיות. אם ניתן לרפא מחלות על ידי החדרת גנים שעברו עריכה, ניתן ככל הנראה גם לשפר יכולות חשיבה וזיכרון, כוח והדימיון יהיה הגבול האחרון בחשיבה על האפשרויות הרבות.

המושג 'דחיפת גנים' (Gene Drive) הוא מושג שאומר שניתן כבר היום לקחת זן מסוים, למשל עכבר, לדחוף לו את הגן 'הזכר' ככה שכל הצאצאים שלו תמיד יהיו רק זכרים. הגן הזה יועבר בתורשה, ככה שאם נחדיר לסביבה מסוימת את העכבר שמוליד רק זכרים והם ימשיכו להתרבות – האוכלוסייה כולה תיכחד. רבים קורים לטכנולוגיה הזו 'מכחידת זנים' אולם אחרים רואים בה ישועה. באפריקה לא מזמן הוחדר סוג דומה של ניסוי לאוכלוסייה – מדובר ביתוש שהצאצאים שלו לא יוכלו לבקוע, זאת במטרה להכחיד את המלריה. כל דקה מת אדם ממלריה באפריקה. אנו צריכים לשאול את עצמנו למה DARPA מחלקת פיתוח נשק מתקדם של ארה"ב משקיעה כל כך הרבה בטכנולוגיה. קצת מפחיד, לא?

כיום, יש כבר מעבדות בעולם שניתן 'להזמין' תינוק לפי צבע עין או קריטריונים מסוימים. הזוג מגיע למעבדת הפרייה ומבקש את מה שהוא מבקש ויש יכולות למעבדה לבחור את הביצית המעוברת שמכילה את הקריטריונים שהזוג ביקש. במקרים אחרים כבר הצליחו לאחד וליצור תינוק אנושי עם שלושה הורים – שלושה סוגים של גנום משלושה הורים שונים. לאחרונה נולד בסין ילד שנערך גנטית, העתיד של גטקה כבר כאן.

אייזק איסימוב וסופרי מדע אחרים דמיינו עתידים כאלה ואחרים. כבר היום העתיד כאן ואין לנו מושג מה יהיו התוצאות של ניסוי באישור או כזה שלא שנעשה באישור באיזה מוסך. אולי, אותו ניסוי ירפא איידס או יאפשר לנו יכולות קוגניטיביות בלתי מוגבלות ויוביל את האנושות אבולציונית לשלב הבא ואולי יפותח 'מכחיד גזע' כזה או אחר.

מה אתם חושבים, איך אתם תראו אחרי כמה גלגולים? הרי נצטרך לעזוב את העולם הזה מתי שהוא לכוכבים אחרים, נצטרך לעשות זאת שאנו שונים גנטית ומותאמים לחיות בחלל, לא?

אם האזנתם עד כאן, ממליץ לראות את הסדרה 'ברירה לא טבעית' בנטפליקס.

צפו בסרטון

האזינו בפלטפורמה הנוחה לכם

פרקים

שמעתם/ן על הספר 'למידה אבולוציונית'? בואו לקרוא עוד…

דילוג לתוכן