דו"ח הכישורים הגלובלי של קורסרה 2021 (17 דק') | פרק 39 | רעב לידע פודקאסט עם אור דניאל הצטרפו אליי לסקירה ופרשנות של דו"ח הכישורים הגלובלי 2021 של ענקית הלמידה העולמית 'קורסרה'. הדו"ח פורסם ממש לאחרונה (מאי 2021). למי שלא מכיר 'קורסרה' היא פלטפורמה ללמידה מקוונת עם יותר מ-77 מיליון משתמשים. הדו"ח מציג תובנות מעניינות עליהם נדבר החל מההשוואה של השנה האחרונה לשפל הגדול של 1930 והמשבר הכלכלי של 2009 ועד לקריסה וצמיחה של תעשיות, היעלמות מעמד הביניים והאפשרות למוביליות חברתית, פגיעה בלתי נתפסת בנשים, צמיחה ושגשוג כלכלי יתרחשו במעבר לעתיד מבוסס כישורים ועוד.
הצטרפו אליי לסקירה ופרשנות של דו"ח הכישורים הגלובלי 2021 של ענקית הלמידה העולמית 'קורסרה'. הדו"ח פורסם ממש לאחרונה (מאי 2021). למי שלא מכיר 'קורסרה' היא פלטפורמה ללמידה מקוונת עם יותר מ-77 מיליון משתמשים. הדו"ח מציג תובנות מעניינות עליהם נדבר החל מההשוואה של השנה האחרונה לשפל הגדול של 1930 והמשבר הכלכלי של 2009 ועד לקריסה וצמיחה של תעשיות, היעלמות מעמד הביניים והאפשרות למוביליות חברתית, פגיעה בלתי נתפסת בנשים, צמיחה ושגשוג כלכלי יתרחשו במעבר לעתיד מבוסס כישורים ועוד.

מוזמנים/ות לשתף:

שמעו בנגן

דו"ח הכישורים הגלובלי של קורסרה 2021 | Global Skills Report

*האזינו לפרק פודקאסט "דו"ח הכישורים הגלובלי של קורסרה 2021"  (קובץ אודיו) יש תוספות נוספות שאינן כתובות בסיכום כאן.

הנאום הנודע 'אין מה לפחד אלא מהפחד עצמו' של פרנקלין ד' רוזוולט ב-1933 הוא אחד הנאומים המוכרים בהיסטוריה. הנאום נועד לעודד את האומה האמריקאית בעקבות השפל הכלכלי הגדול ביותר אשר נמשך שנים. דו"ח הכישורים הגלובלי של קורסרה מציג כי שנת נגיף הקורונה יצרה את המיתון החמור ביותר מאז אותו השפל הגדול של שנות ה-30 עליהם מדבר רוזוולט בנאומו.

אין מה לפחד אלא מהפחד עצמו, הישארו איתי בזמן שאני עובר על נושאים מרכזיות העולים מן הדו"ח. כמו: קריסה וצמיחה של תעשיות, העלמות מעמד הביניים והאפשרות למוביליות חברתית, פגיעה בלתי נתפסת בנשים, צמיחה ושגשוג כלכלי יתרחשו במעבר לעתיד מבוסס כישורים ועוד

רקע

דו"ח הכישורים הגלובלי של קורסרה 2021 פורסם ממש לאחרונה (מאי 2021). למי שלא מכיר קורסרה היא פלטפורמה ללמידה מקוונת עם יותר מ-77 מיליון משתמשים. המודל העסקי של קורסרה עובד בצורה שכל הקורסים בחינם אך אם אתם מעוניינים גם בתעודה תצטרכו לשלם מחיר סימלי. בקורסרה אפשר למצוא מגוון רחב מאוד של קורסים ממגוון מוסדות לימוד אקדמיים ואחרים מסביב לעולם.

קצת רקע על דו"ח הכישורים של קורסרה. הדו"ח כישורים של קורסרה מפורסם בכל שנה וכמובן מאחר ומדובר פה בארגון עסקי חשוב כי תזכרו שהוא אינו חף מאינטרסים וככל הנראה נוטה להציג נתונים המצביעים למסקנה המתבקשת מבחינתו שהיא ככל הנראה שימוש בקורסרה.

אז מראש אנו יוצאים מנקודת ההנחה שיש אינטרס כלכלי של קורסרה בהפקה של דו"ח כה מעמיק המצריך איסוף מידע רחב וניתוחו. למרות כל זאת לא ניתן להתעלם מהנתונים המוצגים לנו במספרים גדולים כל כך, זכרו, לקורסרה יש יותר מ77 מיליון משתמשים ונחשב כאחד מפלטפורמות הלמידה הגדולות בעולם.

לפי קורסרה דו"ח הכישורים הגלובלי נוצר מאיסוף מידע על 77 מיליון משתמשים בפלטפורמה, 4,000 קמפוסים ברחבי העולם, כ- 2,000 ארגונים עסקים, ומעל כמאה ממשלות. כלל המידע של הדו"ח מבוסס על המידע שנאסף ונחקר בטווחי הזמן של הרבעון הראשון של 2020 ועד לרבעון הראשון של 2021.

לדברי קורסרה הממצאים הללו אמורים לעזור לממשלות, לשוק העבודה ומנהיגים עסקיים להבין מה הטרנדים האחרונים ומה הקשר של הטרנדים לצמיחה כלכלית ולכלכלה. עקב הקורונה קורסרה מציעה גם המון הכשרות וקורסים בחינם המהווים הכשרה למקצוע, שווה לבדוק הכשרות למקצועות שאולי יעניינו אתכם.

קריסה וצמיחה של תעשיות

לפי 'ארגון העבודה העולמי' בשנת 2020 מגפת הקורונה הובילו למצב בו 255 מיליון עובדים מצאו עצמם ללא עבודה ונוצר הפסד של כ-3.7 טיריליון דולר לכלכלה. מסתבר ששנת הקורונה יצרה את המיתון החמור ביותר מאז השפל הגדול של 1930, ובערך פי 4 יותר חמור מההפסדים מהמשבר הכלכלי של 2009. נראה כי רבים מהעבודות לא יחזרו וככל הנראה יותר מתמיד צריך שמקבלי החלטות ומובילים בממשלה ובעסקים יעשו צעד קדימה בצעדים מהירים ונחושים על מנת להתמודד עם הנתונים הללו.

עולם של כלכלה חדשה

במהלך מגפת הקורונה היו תעשיות שלמות אשר חוו קריסה כמעט מוחלטת כמות תעשיות ה'תיירות' ו'הקמעונאות' לעומתם תעשיות 'טכנולוגיות' ו'פיננסיות' חוו צמיחה. המחקרים מציגים כי בערך כ- 100 מיליון עובדים יצטרכו לבצע הכשרה מחדש למקצוע אחר.

פגיעה בלתי נתפסת בנשים

השיבוש הכפול, מגפת הקורונה והאוטומציה אלו המושפעות ביותר משיבושים אלו היו 'נשים'. בהסתכלות גלובלית על שנת הקורונה 3.9 אחוז מהגברים איבדו את עבודתם ו-5% נשים. בגלל מצב אובדן העבודה והרצון בחיפוש אחר הזדמנויות חדשות ישנה עלייה של כ-45% בהרשמה של נשים ללמידה אונליין ובמקרים רבים ללימודים מדע וטכנולוגיה.

ללא אינטרנט אין למידה ורכישת כישורים

במדינות מפותחות השימוש באינטרנט עומד על 87% מהאוכלוסייה לעומת מדינות מתפתחות האחוזים עומדים על 47% ואילו במדינות פחות מתפתחות הוא עומד רק על 19% אחוזים מהאוכלוסייה. לגישה לאינטרנט יש קורלציה גבוהה ללמידה, התפתחות ורכישת כישורים חדשים. ללא אינטרנט אין למידה ואין כלל גישה לאפשרות ללמוד ידע חדש נדרש.

צמיחה ושגשוג כלכלי יתרחשו במעבר לעתיד מבוסס כישורים

הצפי בצורך להכשרה של מיליונים עקב האוטומציה ומגפת הקורונה מזרז תהליכים שהיו אמורים להתרחש רק בעוד מספר שנים. החברה צריכה יזמים פרטיים וממשלות ציבוריות שיזמו 'הכשרות מחדש' מבוססות כישורים עבור עובדים. הכשרות מבוססות על כישורים יאפשרו צמיחה ושגשוג כלכלי. ההשקעה בכישורים תוביל לחדשנות וצמיחה, הביקוש של כישורים שונים תלוי בהקשר המקומי. ההשקעה בכישורים גם תעזור לעובדים לעמוד בקצב הטרנספורמציה הדיגיטלית שהתרחשה במהירות רבה יותר בגלל הקורונה. ישנה התייחסות ל'כישורים משבשים' הנחשבים כישורים 'ברמה גבוהה' אשר דרושים לביצוע של מספר רב של עבודות וכן מיוחס להם הגברה משמעותית של פרודוקטיביות אצל העובדים, ה'כישורים המשבשים' הם: למידת מכונה, טכנולוגיה פיננסית וחשיבה ביקורתית.

רכישת כישורים עבור עבודות 'ראשונות' היא קלה יותר ממה שחשבנו

הלמידה לאורך החיים הופכת להיות משמעותית יותר ויותר בצורך לאפשר לנו להסתגל לשינויים בכלכלה העולמית. מסתבר שקל יותר ממה שחשבו בעבר וניתן לרכוש כישורים לעבודות 'ראשונות' בצורה קלה. למשל, לומד המעוניין לפתח כישורים טכניים בסיסים במקצוע כמו מכירות יצטרך קורס של 38 שעות, לומד המעוניין בהסבה למקצוע של 'דאטה אנליסט' יצטרך הכשרה של 64 שעות.

לסיכום

לסיכום, הדו"ח ממשיך לפרט את הטרנדים והשינויים המתרחשים בשישה אזורים מרכזיים בעולם. מעניין לראות את 'טקסונומיית הכישורים' שקורסרה יצרו אשר מראה באופן ברור את הקידום העסקי שהיא עושה בדו"ח. הפילוח שנעשה בכישורים הוא בחלוקה של 'עסקים', 'טכנולוגיה' ו'מדע נתונים' (Data Science) שהם הכישורים וסוגי הקורסים הפופולריים ביותר בקורסרה. אין ספק שיש כאן אינטרס כלכלי, אבל, בהסתכלות גם על דו"ח עתיד העבודות של הפורום הכלכלי העולמי שיצא באוקטובר 2020 ישנה חפיפה מסוימת בחשיבות של כישורים אלו.

הסיכום הזה אינו מהווה תחליף לקריאה של הדו"ח אלא מצביע על נושאים מרכזיים העולים ממנו. אני ממליץ בחום לקרוא את הדו"ח. כל הנתונים שהצגתי מבוססות על הכתוב בדו"ח, אך ישנם אמירות שאני מרשה לעצמי להוסיף וזה איננו תקציר מדעי מדויק אלא חלק ממנו סיכום וחלק פרשנות שלי. אני מקווה שהפקתם ערך מפרק זה. לא לשכוח העתיד שלכם טמון בלמידה ובהתפתחות שלכם

האזינו בפלטפורמה הנוחה לכם

פרקים

שמעתם/ן על הספר 'למידה אבולוציונית'? בואו לקרוא עוד…

דילוג לתוכן